آکادمی کوانتوم تریدر همراه همیشگی...
پارسا حقیقی 09129219075 _ مهدی سادات رستم 09175571269
0

سطوح مقاومت و حمایت در تحلیل تکنیکال

  • حمایت و مقاومت

حمایت و مقاومت همان قاعده عرضه و تقاضا است. یعنی خطوط عرضه یا تقاضا نشان می دهند که عرضه یا تقاضا در یک قیمت مشخص چقدر خواهد بود. خط عرضه نشان دهنده تعداد سهامی است که فروشندگان تمایل دارند در قیمت مشخصی عرضه کنند و بفروش برسانند. وقتی قیمت افزایش می یابد، تعداد فروشندگان هم بیشتر می شود و دلیل آن هم این است که سهامداران بیشتری تمایل به فروش در قیمت های بالاتر دارند. با افزایش قیمت همانطور که تمایل خریداران برای خرید سهام کم می شود از تعداد آنها نیز کاسته می شود.

 

  • سطوح حمایت و مقاومت

حمایت سطوحی است که برای خریدران از جذابیت خاصی برخوردار است. با رسیدن قیمت به این سطح با افزایش تقاضا روبرو هستیم که این افزایش تقاضا موجب افزایش قیمت ها می شود . در واقع در این سطوح میزان تقاضا بر میزان عرضه فزونی یافته و بر آن غلبه می کند، نتیجه این پیروزی بصورت افزایش قیمت ها قابل مشاهده است، حمایت در قیمتی رخ می دهد که در آن خط عرضه به محور عمودی میرسد. قیمت پایین تر از این مقدار نمی آید، چرا که هیچ فروشنده ای حاضر به فروش در این قیمت با قیمت های پایین تر نیست مقاومت در سطوحی رخ می دهد که برای فروشندگان از جذابیت خاصی برخوردار بوده و با رسیدن قیمت به این سطح معامله گران اقدام به عرضه شدید می کنند.

در واقع در این سطوح میزان عرضه بر تقاضا افزایش یافته و همین امر موجب کاهش قیمت و چرخش موج صعودی میشود. مقاومت در قیمتی رخ می دهد که در آن خط تقاضا به محور عمودی می رسد. قیمت از این مقدار بالاتر نمی رود، چرا که هیچ خریداری حاضر به خرید در قیمت های بالاتر از این مقدار نیست. فرصت های خرید و فروش از راه براورد محدوده نوسانات در دو سطح حمایت و مقاومت مشخص می شود.

در یک بازار آزاد این خطوط دائما در حال تغییر هستند. همانطور که انتظارات سرمایه گذار تغییر می کند، قیمت های مورد پذیرش خریدار و فروشنده نیز تغییر می کند. شکست سطح مقاومت نشان دهنده جابجایی نمودار تقاضا به سمت بالا است. یعنی خریداران حاضرند که سهام را در قیمت های بالاتر خریداری کنند. بطور مشابه شکست سطح حمایت نشان می دهد که نمودار عرضه به سمت پایین جابجا شده است. اساس بسیاری از ابزارهای تحلیل تکنیکی ریشه در مفهوم حمایت و مقاومت دارد.

 

  • تغییر سطوح مقاومت به حمایت و بالعکس

هر گاه قیمت در داخل سطوح مقاومت و حمایت به مقدار کافی نفوذ کند، نقش این سطوح معکوس شده و به یکدیگر تبدیل می شوند. به بیان دیگر مقاومت تبدیل به حمایت و سطح حمایت تبدیل به مقاومت می شود. در شکل بالا سطح مقاومت به حمایت تبدیل شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *