آکادمی کوانتوم تریدر همراه همیشگی...
پارسا حقیقی 09129219075 _ مهدی سادات رستم 09175571269
0

عوامل تاثیر گذار بر قیمت بیت کوین چیست؟

عوامل تاثیر گذار بر قیمت بیت کوین چیست؟

 

اگر بخواهیم عوامل تاثیر گذار بر قیمت بیتکوین بررسی کنیم، علاوه بر فاکتور سیاست و وضع قوانین، می توان به موارد زیر اشاره کرد،  سیستم بیتکوین  کاملا جدید می باشد و فاکتورهایی کاملا متفاوت در قیمت این ارز تاثیر گذار است. فاکتورهای متفاوتی که کاملا اقتصاد آن را کامل می کنند.

  • عرضه و تقاضا

یکی از مهمترین فاکتورهای تاثیر گذار در حال حاضر، فاکتور عرضه و تقاضا به نظر میرسد و شاید دلیل اصلی آن مردمی بودن بیتکوین باشد. و به علت اینکه بیتکوین یک پول و ارز جدید محسوب میشود، تاثیر زیادی در قیمت آن خواهد داشت. شاید بتوان گفت دلیل اینکه در درازمدت قیمت این نوع پول بالا میرود، همین مسئله باشد و به دلیل اینکه ساخت کل بیتکوین ها محدود است و هیچ گاه از ۲۱میلیون تجاوز نمیکند، قیمت آن در کل رو به رشد بوده است و همیشه قیمت آن از سالها و روزهای اول شروع آن بالاتر میباشد. روی آوردن شرکت ها و غولهای بزرگ تجارت و نیز بانکهای معتبر اینترنتی و حتی دولت ها، خود میتواند باعث افزایش تقاضا نسبت به عرضه و در نتیجه افزایش قیمت آن شود .

 

  • رسانه ها و اعتمادسازی در کاربران

واحد پول مجازی بیتکوین در حال حاضر به طور گستردهای توسط بسیاری از کاربران استفاده میشود و پتانسیل توسعه در آن دیده میشود ، اما یک مسئله بزرگ ممکن است موجب تردید و شک در آن شود. کاربران متوسط، که تنها با مقاله هایی از آن برخورد کرده اند و شاید فقط چند خبر و گزارش از این ارز در سایتهای مختلف خوانده باشند، ممکن است با خواندن خبری چون هک شدن آن ، به عقب حرکت نمایند و اعتماد خود را از دست بدهند و یا با شک و تردید و ترس به سمت بیتکوین کشیده شوند.

این مسئله در قیمت بیتکوین بسیار تاثیر گذار است و بارها ثابت شده است که با درج خبر هک شدن یک سایت و شرکت و یا بانک، قیمت این ارز کاهش پیدا کرده است و حتی به دنبال آن خبر، بیاعتمادی کاربران باعث تشدید کاهش قیمت و نوسانات شده است. معمولا اخبار این چنینی و منفی تاثیر بیشتری نسبت به اخبار مثبت خواهد داشت. البته نمیتوان هک و کلاهبرداری های اینترنتی را نادیده گرفت و همیشه این چنین اخباری تاثیر منفی خود را خواهد گذاشت و به دلیل اینکه بیتکوین و ارزهای رمزنگاری شده دارای سیستمی گیج کننده و حتی ترسناک میباشد، افراد از استفاده آن خودداری می نمایند. 

 

  • مزایا و معایب بیتکوین باعث تغییرات قیمت

با وجود اینکه ارزهای جدید مانند ارزهای موجود به اندازه کافی هنوز جا نیفتاده اند و تا مرسوم شدن آنها زمان لازم است، در ابتدای کار این ارزها، دارای پتانسیل خوبی برای افزایش قیمت هستند. البته این در شرایطی است که ارز جدید با یک برنامه ریزی درازمدت و کامل، پا به عرصه گذاشته باشد. یعنی با مقاله نویسی و دادن گزارشهای بسیار کامل همراه با تبلیغاتی انبوه، نسبت به آن اطلاعسانی شود و در مقابل مشکلاتی که گریبانگیر آن میشود و مانع پیشرفت آن ارز میشود، بهترین برنامه ها را ارائه نمود.

 

  • ایجاد تفکر سوداگری

گمانه زنی ها همیشه میتواند باعث کاهش و افزایش ارزش یک ارز شود. اما قبول کردن این که یک ارزی وجود دارد که از ارزهایی چون دلار ، آسیب پذیرتر است اما تفاوت قیمت آن نسبت به دلار و سایر ارزهای موجود، بسیار زیاد است، برای دلالان و تجار بسیار سخت میباشد. شاید گذشت زمان و رشد بیتکوین، بتواند رشد قیمت آن را به ثبات برساند.

 

  • ارزهای جایگزین یا Altcoin ها

سایر ارزهای مجازی با وجود اینکه در ابتدای ظهور دارای قیمت بسیار کمی نسبت به بیتکوین هستند ولی نمیتوان تاثیر آنها را بر بیتکوین نادیده گرفت. وجود صدها آلتکوین در دنیا، و درج اخبار بسیار در مورد آنها و حتی روی آوردن درصد کمی از افراد به این ارزهای جایگزین ، خود میتواند تاثیر بسزایی بر ارزش بیتکوین بگذارد.

می توان نتیجه گرفت اگر روی آوردن شرکت ها و افراد به بیتکوین به همین شکل پیش برود ، با توجه به محدودیت استخراج بیتکوین و تعداد محدود ۲۱میلیون بیتکوین در جهان و نیز کم هزینه بودن معامله در بیتکوین و کارمزد بسیار پایین در تجارت این ارز و با بالا رفتن سطح آگاهی مردم نسبت به آن ، بی شک میتوان گفت که این ارز در آینده رشد بسیار خوبی خواهد داشت. البته در این راه سیاستهای دولتها و کشورهایی که این تکنولوزی را در انحصار کشوری چون آمریکا می بینند را نمیتوان نادیده گرفت.

 

دلایل سیاسی تغییرات قیمت بیتکوین

 

ارزش بیتکوین در ابتدای پیدایش آن بسیار کم بود و فقط علاقمندان به سیستم های کامپیوتری از آن استفاده میکردند. گاهی هم برخی از بنگاههای اقتصادی و خرده فروشان بیتکوین را میپذیرفتند. در ابتدا، بیتکوین بیشتر در میان گروهی کوچک از رمزنویسها و علاقمندان به فنآوری جلب توجه کرد، کسانی که این پول را مدام میان خود جابهجا میکردند و حتی کمی از پولشان را می بخشیدند تا اعضا و کاربران جدید جذب کنند. ارزش اولیهی این پول عموماً چند پنی بیشتر نبود. اولین خرید ثبتشده با بیتکوین در ماه می ۲۰۱۰رخ داد، زمانی که یک کاربر بابت دو پیتزا ۱۰هزار بیتکوین به کاربری دیگر پرداخت. با احتساب نرخهای مبادلهی کنونی(تیر ماه سال ۱۳۹۶) آن مقدار حالا حدود نود میلیارد تومان است.

 

بازرگانان و صاحبان کسب و کار، از رستوران ها و بارها گرفته تا فروشگاه های اینترنتی در سال ۲۰۱۰ شروع به پذیرش بیتکوین، به عنوان روشی از پرداخت کردند. حال شرکت های بزرگی چون وردپرس، رددیت، و اوک یکیوپید بیتکوین را قبول می کنند. امروزه رایج ترین کاربرد بیتکوین در وبسایت های شرط بندی چون ساتوشیدایس دات کام است. در پی بحران مالی در قبرس و تصمیم دولت این کشور برای برداشت مالیات از حسابهای بانکی مردم، بسیاری از مردم به بانکها و نهادهای مالی به طور کل بیاعتماد شدند. آنها میخواستند پول خود را در جایی نگه دارند که دست دولتها به آن نرسد. پس از این اتفاق گرایش مردم به بیتکوین به شدت افزایش یافت. بیت کوین از نظر خیلی ها امنیت دارد زیرا کسی نمی توانست آن را بدون اجازه صاحبش بردارد یا حساب بیتکوینی را مسدود سازد.

دلایل سیاسی تغییرات قیمت بیتکوین

با رشد بیتکوین و افزایش کاربران، ابزارهای مالی جدید در مورد بیتکوین به کار گرفته شد. در اکتبر ۲۰۱۰قرارداد فروش استقراضی بین کاربران بیتکوین شکل گرفت. در همان سال قراردادهای اختیار خرید و فروش روی بیتکوین شکل گرفت.

بیتکوین در حال شناخته شدن بود و موارد مهمی از جمله شرکت ویکی لیکس در افزایش ارزش آن تاثیر داشته است. در سال ۲۰۱۲پایگاه اینترنتی ویکیلیکس اقدام به افشای اسناد محرمانه دولت های مختلف به خصوص دولت آمریکا کرد و بسیاری از افراد عادی در راستای حمایت از این سایت اقدام به اهدای پول به این سایت نمودند ولی بسیاری از سرویسدهندگان شخص ثالث (مانند پی پال و مسترکارت) وجه اهدایی را به دلیل فشار دولت آمریکا به ویکیلیکس انتقال ندادند. پیپال حسابهای این سازمان را مسدود کرد تا اجازه دسترسی به منابع مالی خودرا نیز نداشته باشند.   

بسیاری از کاربران و اهدا کنندگان اعتراض کردند که سرویسدهندگان شخص ثالث حق چنین کاری را ندارند. با وجود اینکه این سرویس دهندگان حق تصمیم در مورد نحوه مصرف پول توسط کاربران را ندارند، در بسیاری از موارد در این امر دخالت می کنند. کاربران برای انجام تراکنش های اینترنتی از این سرویسها استفاده میکنند و زمانی که دولت بخواهد این انتقال وجوه را کنترل و محدود نماید، این سرویسدهندگان را ملزم به چنین کاری مینماید. برای انجام تراکنش اینترنتی باید یک حساب نزد یکی از سرویسدهندگان وجود داشته باشد که تراکنشهای درخواستی کاربر را انجام دهند. تا قبل از به وجود آمدن بیتکوین، پولی وجود نداشت که بین دو کاربر بدون دخالت و نظارت طرف ثالث رد و بدل شود.

دلایل سیاسی تغییرات قیمت بیتکوین

در همین راستا ویکیلیکس از همان زمان که بیتکوین را به عنوان منبع کمک مالی قبول کرد که هیچ طرف ثالث و دولتی امکان مداخله در آن را نداشت. به مرور بسیاری از پایگاهها و فروشگاه های اینترنتی، موسسات خیریه و حتی گروههای تروریستی نیز بیتکوین را برای پرداخت وجوه قبول میکردند که تعدادی از این سایتها و شرکتها توسط دولت آمریکا توقیف و بسته شدند.

از جمله سایت مطرح جاده ابریشم که متهم به فروش داروهای غیرقانونی و مواد مخدر و حتی استخدام قاتل بود. همین امر موجب شد که در سال ۲۰۱۲اف بی آی گزارشی در مورد خطرات بیتکوین و استفاده های تروریستی و قاچاق مواد، اسلحه و دارو هشدار دهد.

 

وبسایت Silk Roadدر انتهای سال ۲۰۱۳در پی حمله پلیس آمریکا و دیگر نهادهای قانونی به دلیل آنکه گفته میشد در تجارت داروهای غیرقانونی فعالیت دارد بسته شد. بیتکوین های ضبط شده از سرویس جاده ابریشم توسط دادستانی آمریکا در مزایدهای که اطلاعات آن پیشتر در در وبسایت این دادستانی به آدرس زیر اعلام شده بود به فروش رسید که باعث افزایش قیمت بیت کوین تا حدود ۶۴۰دلار شد.

دلایل سیاسی تغییرات قیمت بیتکوین

این مزایده برای ۱۲ساعت در جریان بود و نتایج در ۳۰ژوئن به برنده اعلام شده است. مزایده این بیتکوینها در ۷بلاک ۳۰۰۰تایی از بیتکوین و یک بلاک ۲۶۵۶تایی از بیتکوین صورت گرفت.  دادستانی آمریکا از انتشار اسامی شرکتکنندگان در مزایده خودداری کرد هرچند در یک آپدیت توسط این دادستانی اسامی تعدادی از شرکت کنندگان به اشتباه منتشر شد که شامل است.

اهمیت Second Market و Bitcoin Shop و سایت های Coinbase سایت معروف دیگر این مزایده از این جهت است که قوانین ایالت کالیفرنیا تغییر یافت و خرید و فروش از طریق بیتکوین قانونی شد. از آن پس قیمت بیتکوین تا اوایل سال  ۲۰۱۷تقریبا با ثبات بود. البته در اینجا منظور از با ثبات تغییرات اندک قیمتی (در حدود یکصد دلار) میباشد. اما هر بیتکوین در دهم مارس ۲۰۱۷ به بیش از ۱۳۵۰دلار رسیده بود که دلیل آن، رویکرد مثبت در مورد احتمال تأیید مجوز  فعالیت اولین بورس خرید و فروش بیت کوین در ایالات متحدهی آمریکا بود.

دلایل سیاسی تغییرات قیمت بیتکوین

اما خبری که نام «بیتکوین» را در جهان بر سر زبان مردم انداخت، بلایی بود که باجافزاری به نام واناک رای Wanna Cryبر سر کامپیوترهای سازمانی، دانشگاهی و شخصی در سراسر جهان درآورد. باجافزار واناک رای بعد از دستیابی به کامپیوتر طعمه، بخشی یا تمامی اطلاعات مهم آن کاربر را قفل و تهدید میکند که در صورت عدم پرداخت وجه درخواستی در یک بازه زمانی تعیین شده، تمام اطلاعات قفلشده کاربر را از بین خواهد برد.

ساز و کار باج افزار واناکرای مانند هر باج افزار دیگری این است که در قبال گروگان گرفتن بخشی از اطلاعات یا فایلهای مهم شما، درخواست وجه زور می کند که اغلب افراد برای حفظ اطلاعات خود مجبور به پرداخت آن خواهند بود؛ اما نقطه متمایز واناکرای با تمام نمونههای مشابه این است که پرداخت وجه درخواستی حتما باید با بیتکوین انجام شود که پیش از این هیچ باجافزاری با این شدت و گسترش از این شیوه استفاده نکرده بود و تصور می شود مهمترین هدف سازنده این باجافزار از بهکارگیری این شیوه پرداخت، کاهش احتمال شناساییاش بوده است.

دلایل سیاسی تغییرات قیمت بیتکوین

اتفاقی که در واناکرای افتاد این بود که به یک باره حجم قابل توجهی از افراد معمولی در سراسر دنیا که تا دیروز شاید حتی اسم بیتکوین را هم نشنیده بودند، به خاطر حفظ اطلاعاتشان مجبور به استفاده از بیتکوین شدند؛ بهعبارتدیگر بهیکباره تقاضا روی بیتکوین بالا رفت و با توجه به محدودیت فعلی کل حجم بیتکوین موجود در دنیا، داستان ساده افزایش تقاضا نسبت به عرضه پیش آمد و باعث شد در عرض کمتر از چند روز بیتکوین به یک باره افزایش قیمت داشته باشد.

تصور کنید فرد یا گروهی که توسعه دهنده واناکرای هستند، خودشان هم حجم قابل توجهی بیتکوین برای فروش داشته باشند که بهیکباره نه تنها قیمتش بالا رفته بلکه بازار فروشش را نیز دارند! حتی اگر قبل از این جریان، یک بیتکوین هم نداشته باشند با شروع باجخواهیشان به یک باره به یک حجم بالایی از بیتکوین مجانی دست پیدا کردهاند که از قضا بازار فروش خوبی نیز پیدا کرده و به سرعت بیتکوین هایی که در ازای آزادسازی اطلاعات قربانیان دریافت میکنند را در بازار داغ فعلی به فروش میرسانند و تبدیل به دلار میکنند این چرخه همچنان ادامه دارد تا زمانی که یک ضدباجافزار برای واناکرای پیدا شود که البته ظاهرا این روزها این ضدباج افزار تولید شده است.

دلایل سیاسی تغییرات قیمت بیتکوین

ناگفته نماند که افزایش بی سابقه اخیر قیمت بیتکوین را نمی توان فقط و فقط باج افزار واناکرای دانست چرا که مواردی مثل از چرخه خارج کردن ۸۵ درصد اسکناس های هند در یک اقدام ضدپولشویی نیز با توجه به جمعیت بالای هند، تأثیر قابل توجهی در این افزایش قیمت داشته است ولی با این حال، می توان مهمترین دلیل این افزایش ناگهانی را واناکرای دانست. با تمام این توضیحات، نکته قابل توجه دیگری هم در این افزایش قیمت وجود دارد. آنطور که از شواهد امر پیدا است، وقتی خبر ناخوشایندی در ابعاد جهانی منتشر می شود، قیمت ها به یکباره اوج می گیرند. به عنوان مثال، در صورتی که دونالد ترامپ توئیتی با محوریت کره شمالی منتشر کند، شانس بالا رفتن ارزش پول رمزنگاری شده افزایش خواهد یافت.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *