آکادمی کوانتوم تریدر همراه همیشگی...
پارسا حقیقی 09129219075 _ مهدی سادات رستم 09175571269
0

مزایا و معایب بیتکوین(bitcoin)

مزایای بیتکوین چیست؟

 

  • آزادی پرداخت وجه

هر موقع از شبانه روز و در هر کجای جهان که باشید، ارسال و دریافت فوری هر مبلغ از بیت کوین امکانپذیر است. هیچ روزی تعطیل نیست. هیچ حد و مرزی در کار نیست. هیچ محدودیتی اعمال نخواهد شد. بیتکوین به کاربرانش اجازه می دهد بر پول خود کنترل کامل داشته باشند.

 

  • کارمزد های بسیار اندک

در حال حاضر پردازش پرداخت وجه با بیتکوین، بصورت بدون کارمزد و یا با کارمزدی بسیار اندک انجام می گیرد. کاربران می توانند برای پردازش سریعتر تراکنش خود، کارمزد پرداخت نمایند که در نتیجه تاییدیه تراکنش را سریعتر از شبکه دریافت خواهند کرد. علاوه بر این، پردازشگرهای تجاری هم هستند که سوداگران را در پردازش تراکنش ها، تبدیل بیتکوینها به یک ارز بدون پشتوانه و واریز مبالغ بطور مستقیم و روزانه به حساب بانکی آنها، یاری دهند. چون این تراکنشها بر مبنای بیتکوین است، کارمزدهایی به مراتب کمتر از کارمزدهای شبکه کارت اعتباری یا پیپال، از آنها خواسته خواهد شد.

 

  • ریسک کمتر برای سوداگران

تراکنشهای بیتکوین امن و برگشت ناپذیر بوده و حاوی اطلاعات شخصی و یا حساس مشتریان نیست. به همین دلیل از سوداگران در برابر ضررهای ناشی از کلاهبرداری یا پرداخت های برگشتی جعلی محافظت میکند. سوداگران میتوانند به سادگی به بازارهای جدیدی قدم بگذارند که هیچ کارت اعتباری در آن در دسترس نباشد و یا نرخ کلاهبرداری آن پایین باشد. دستاوردهای خالص آن عبارت است از: کارمزد کمتر، بازارهای بزرگتر و هزینه های مدیریت کمتر.

 

  • امنیت و کنترل

کاربران بیتکوین بر تراکنشهای خود کنترل کامل دارند. غیرممکن است که بتوان مانند آنچه در روشهای دیگر پرداخت گاهی پیش می آید، معامله کنندگان را مجبور کرد که مبالغی ناخواسته و یا از پیش اعلام نشده را بپردازند. پرداختهای بیتکوینی بدون اطلاعات شخصی انجام میگیرد. به این ترتیب محفاظت شدیدی در برابر سرقت هویت ایجاد شده است. کاربران بیتکوینی همچنین میتوانند با تهیه بکآپ یا نسخه پشتیبان و رمزگذاری، از پولشان محافظت نمایند.

 

  • شفافیت و بی طرف بودن

تمامی اطلاعات در مورد تامین پول بیتکوین روی زنجیره بلوکی در دسترس همه هست و میتوان آنرا بلافاصله درستی آزمایی کرده و از آنها استفاده نمود. هیچ شخص یا سازمانی نمی تواند پروتکل بیتکوین را کنترل نماید زیرا با رمزنگاری ایمن شده و هسته بیتکوین را از نظر شفافیت، بیطرفی و قابل پیش بینی بودن قابل اعتماد ساخته است.

 

معایب بیتکوین چیست؟

 

  • میزان اندک پذیرش

بسیاری از مردم هنوز در مورد بیتکوین آگاهی ندارند. همه روزه، کسب و کارهای بیشتری بیتکوین ها را میپذیرند چرا که مزایای آنرا میخواهند، اما این فهرست هنوز کوچک است و نیاز به رشد دارد تا بتوان از فایدههای این شبکه بهره جست. در سال ۲۰۱۵تنها حدود ۱۰۰ هزار کسب و کار بیتکوین را قبول میکردند.

 

  • ناپایداری

ارزش کلی بیتکوینهای در گردش و تعداد کسب و کارهایی که از بیتکوین استفاده می کنند، در مقایسه با آنچه که باید باشد، هنوز کم است. بنابراین، رویدادها، معاملات و یا فعالیتهای تجاری نسبتاً کمی هستند که میتوانند بر بهای بیتکوین اثری چشمگیر داشته باشند. به لحاظ نظری این ناپایداری، در صورت رشد بازارها و تکنولوژی بیتکوین، کاهش خواهد یافت. پیش از این، جهان هرگز چنین ارز نوپدیدی را به خود ندیده بود، بنابراین تصور اینکه بیتکوین چگونه این راه را به پایان خواهد برد، واقعاً دشوار است.

 

  • نابالغ بودن بیتکوین

نرم افزار بیتکوین هنوز نسخه بتاست و ویژگیهای ناقص بسیاری دارد که به طور فعال در دست توسعه است. ابزارها، ویژگیها و سرویسهای جدید در حال توسعه یافتن هستند تا بیت کوین را امنتر و برای توده مردم دسترسپذیرتر سازند. بیشتر کسب و کارهای بیتکوینی نوپا بوده و هنوز تحت پوشش بیمه نیستند. بطور کلی، فرآیند بلوغ بیت کوین هنوز در جریان است.

 

  • نوسان قیمت

از آنجایی که بیتکوین پشتوانهای ندارد، قیمت بیتکوین شدیدا دارای نوسان است که این امر ارزیابی ارزش واقعی آنرا دشوار کرده و ریسک ضرر سرمایهگذاری در ارز مجازی را بالا میبرد. اما با این حال میتوان از آن به عنوان فرصت سرمایهگذاری نیز یاد کرد.

 

  • گمنامی کاربران

گمنامی کاربران بیتکوین ممکن است منجر به استفاده بیتکوین در فعالیتهای غیرقانونی و نامشروع مثل فرار مالیاتی، صادرات اسلحه، قمار و دور زدن سیاستهای کنترل ارز شود. البته بیان شد که این سیستم دارای شفافیت بیشتری نسبت به پول سنتی است ولی با این حال در سالهای اخیر موارد بسیاری از استفاده غیرقانونی گزارش شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *